Blog

Donice, doniczki, osłonki

13.12.2022

Komentarze: 0

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie, balkon lub taras bez roślin. Byłoby jakoś pusto i smutno. Rośliny w doniczkach są znakomitym pomysłem na udekorowanie przestrzeni. a prawidłowo dobrana donica pozwoli roślinom na odpowiedni rozwój i jednocześnie podkreśli jej walory estetyczne.  W dzisiejszych czasach na rynku można znaleźć prawie wszystko, ale okazuje się, że wybór nie jest wcale taki prosty. Oprócz aspektu wizualnego należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które pozwolą wybrać odpowiednią doniczkę, spełniającą nasze oczekiwania.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze doniczki?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad materiałem, z którego wykonana jest donica. Najbardziej powszechnymi są doniczki z tworzywa sztucznego, które są przystępne cenowo, stosunkowo lekkie i dostępne w wielu wariantach. W trosce o nasze śrdodowisko naturalne zwróćmy jednak uwagę, aby wybierać produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Polscy producenci już jakiś czas temu wprowadzili do swojej oferty kolekcje produktów eco. Możemy znaleźć wyroby eco z wiórami drzewnymi, łupinami kawy. Produkty z kolekcji coffee wytwarzane są z kompozytu składającego się z polipropylenu, wiórów drewnianych i łupin kawy. Surowce naturalne w tego typu produktach stanowią do 40% składu. Można wybrać również donice eco wood produkowane z tworzywa pochodzącego z recyklingu ze znacznym dodatkiem drewna. Tego typu doniczki są nie tylko ekologiczne, ale dodają każdemu wnętrzu czy tarasowi naturalności. Są łatwe w utrzymaniu i  odporne na czynniki atmosferyczne. Niektóre z donic posiadają korek odpływowy, za pomocą którego usuniemy nadmiar zgomadzonej wody.

Kolejnym popularnym materiałem z którego wykonywane są doniczki to glina. Znajdziemy tutaj bogactwo form. Zachowują wysoką przepuszczalność, a dzięki porowatej strukturze możliwe jest odparowywanie nadmiaru wody oraz przepływ powietrza. Należy jednak obchodzić się bardzo ostrożnie z tego typu donicami, ponieważ są ciężkie i mogą ulec stłuczeniu podczas prac związanych z pielęgnacją roślin.

Bardzo popularne i stosowane od dawna są drewniane skrzynki, które umieszczamy na tarasach, balkonach lub w ogrodach. Jest to naturalne i bardzo ładne rozwiązanie, lecz niestety nietrwałe. Nawet jeśli odpowiednio dbamy i impregnujemy drewno, to pod wpływem wilgoci szybko ulegają zniszczeniu. Ważna jest tutaj systematyczna konserwacja, która pozwoli dłużej cieszyć się naszym wyborem.

Donice metalowe z ocynkowanej blachy lub aluminium są bardzo trwałe, nawet jeśli pojawi się na nich rdza to z pewnością doda ona uroku. Niestety często produkowane są w niewielkich rozmiarach, więc nie mamy dużego wyboru.

Wielkość i kształt donicy.

Przy wyborze donicy powinniśmy zwrócić uwagę na system korzeniowy rośliny, którą chcemy posadzić a później dobrze pielęgnować. Poszczególne gatunki roślin mają zróżnicowane systemy korzeniowe i potrzebują donic o określonej wielkości i odpowiednim kształcie. Jeśli chcemy mieć np. piękne storczyki to wybierzmy donicę przeźroczystą, szklaną, która zapewni stały dostęp światła korzeniom tej rośliny. Dla iglaków i palm doskonale pasują donice wąskie, sukulenty preferują szerokie i płytkie, które są dla nich idealne. Jeśli mamy do wyeksponowania pnącza wybierzmy wiszące donice, które wypełnią okno lub ozdobią wnętrze mieszkania.

Podstawowa miara wysokości donicy to mniej więcej 1/3 wysokości rośliny, którą chcemy w niej posadzić. W miarę wzrostu rośliny dobrze jest wymieniać donice na większe, ale róbmy to z głową, aby system korzeniowy nie rozrósł się nam za bardzo w porównaniu do reszty rośliny.

Wybór miejsca

Dobrze jest wiedzieć już podczas wyboru donicy, w którym miejscu ma ona docelowo stać. Pozwoli to uniknąć późniejszych rozczarowań lub kłopotów. Jeśli mamy roślinę, która cały rok stoi na tarasie to z całą pewnością nie wybierzemy glinianej doniczki wrażliwej na zimno i mróz. W przypadku doniczek stojących wewnątrz możemy pozwolić sobie na większą swobodę, bo wybór jest naprawdę duży. Ważne jest, aby donica pasowała do danego wnętrza i podkreślała jego styl.

Przede wszystkim należy wiedzieć jakiego rodzaju roślinę pielegnujemy, jakie ma wymagania i czego potrzebuje, aby dobrze rosnąć. Jeśli mamy już taką wiedzę, łatwiej nam będzie wybrać odpowieni produkt, a nasze rośliny z pewnością to docenią, odwdzięczając się nam pięknym i zdrowym wyglądem.

Tagi:

Donice , Eko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *